Päris AI siiski mitte, pigem on meis kõigis (parema sõna puudumisel) naturaalne intelligentsus ehk NI. Samas võiks AI areng olla motiveerivaks või tagant utsitavaks vahendiks kuidas ise areneda.
AI areneb/arendatakse väga kiiresti ja on mitmeid valdkondi, kus ta on meist väidetavalt parem. Kui võtta vaid kultuurivaldkond, siis AI oskab joonistada (küll üsna imalas stiilis, aga ikkagi) ja kirjutada päris häid tekste. On kohti, kus on kõvasti arenguruumi (nt pange AI eesti keeles luuletama), aga ilmselt jõuab ta ka nendes üsna pea selles valdkonnas osavatele inimestele järele.
Meis on miski, mis ootab arendamist samamoodi nagu AI - meie aju. Arendades aju ei kasvata sa üksnes oma teadmisi ja oskusi, vaid ennetad ka mitmeid ajuga seonduvaid haigusi (nt dementsus). Kui sa võtad aega teadmiste ja oskuste omandamiseks mingis valdkonnas, mis sind huvitab, siis sa arened nagu AI areneb. Mitte küll päris samamoodi, aga arengu ja edasimineku osas küll. Näiteks õppides võõrkeelt hakkad sa mingil hetkel vaatama selles keeles telesaateid, filme, lugema raamatuid ja ajakirjandust (+ vestled AIga selles keeles, arendades seeläbi enda väljendusoskust) ning kui teha seda piisava intensiivsusega (pea) iga päev, märkad isegi imestusega, et saad sellest kõigest esmalt ülevaatlikult ja siis üha detailsemalt aru. Kuni valdad seda keelt. Nagu AI valdab kirjutamisoskust peale intensiivset treeningut. Või siis seeasemel, et raisata oma aega AI vahendusel keskpärase muusika loomisele, võtad kätte pilli, mis sind huvitab, ja hakkad seda süsteemselt ning õieti harjutama. Kuni jõuad punkti, kus sa ise lood muusikat seeasemel, et seda lihtsalt tarbida või lasta tehisintellektil seda enda eest luua.
Seda kõike saab koondada ühe mõiste alla: õppimine. Sina õpid, sina arened, millega boonusena kaasneb oma aju kaitsmine liialt varajase vananemise ja mitmete ajuhaiguste eest. AI passiivne kasutamine ei arenda sind, kuid AI saab sind aidata. Ole aktiivne, juhi oma elu, ole nagu AI 😉
No comments:
Post a Comment